top of page

Jóga és spiritualitás - szerintem

Közhelyként gondoltam arra, hogy a jóga megváltoztatja az életed. Olyan jól hangzó marketingszövegnek amivel az oktatók eladják magukat és a stúdióikat. Mikor az egészet elkezdtem még alig volt tapasztalatom a spiritualitás terén, elolvastam a kötelezőket, sok írást Yesudiantól, Iyengartól, de nem éreztem a lényeget – és a lényeg maga az átlényegülés.

A jóga nyolc foka nyolc lépcső. Az első, hogy próbáljuk betartani a jamákat és nijamákat, a tiltásokat és a követendő magatartásformát, és csak a harmadik lépcső az ászanák gyakorlása (ez a kirakat, a jóga pózok). Csak pár szót a jamákról és nijamákról, ezek nem térnek el nagyban a judeo-keresztény kultúrkörben megfogalmazott “törvényektől” Ne ölj! Ne lopj! Ne paráználkodj! Jól ismerjük őket itt Nyugaton is. A legfontosabbat emelném ki ami az ahimszá, a nem ártás elve, melybe az is beletartozik, hogy magunknak ne ártsunk. Fontos a szaucsa, a tisztaság, a szantósa, az elégedettség, a tapasz, a lelkesedés! Ezekkel a mi erkölcsi tanítóink nem igazán értettek egyet, gondoljunk csak a kálvini predesztinációra, vagy a sötét középkorra… Elégedettség? Lelkesedés? Mit is jelent ez?

Semmiképp az élvezetek hajszolását :) persze jól hangzik a hedonizmus, mint életvitelszerű magatartás, sőt a korszellem is ezt diktálja, de aki sokat markol keveset fog. Azt jelenti hogy minden nap ébredj mosollyal az arcodon. Ébredj a nappal. Tanuld meg a napüdvözletet. Gyakorolj, gyakorolj, gyakorolj. és a többi jön magától.

A meditáció, a befelé figyelés, a légzőgyakorlatok, a kontempláció, a relaxáció rengeteg belső lelki folyamatot indít el. Átértékeljük először saját magunkat, helyünket az univerzumban, ismerkedünk a ránk osztott vagy nem osztott szerepekkel.

Egy idő után elkezdtem észrevenni magamon, hogy változom. Sőt, hogy megváltoztam. 

Sok régi rossz szokást a hátam mögött hagytam és elkezdtem megválogatni mit eszek, kivel töltöm az időm, mit olvasok, mit hallgatok. Jól van összerakva a test, remekül méregtelenít, de megkönnyíthetjük a dolgát, ha a jógikus életvitelt választjuk. A mértékletességet. Az arany középút is nagy közhely, mégis képes vagyok a mai napig elgondolkodni rajta, hogy azért ezeknek a régi bölcseleteknek a mai napig van értelmük és létjogosultságuk.

 

A jóga megtanít gondolkozni is, és arra is hogy ne gondolkozz, segít abban, hogy elfogadj dolgokat. Segít felismerni mi az amit megváltoztathatsz és mi az amit nem. Erőt ad a változtatáshoz és erőt a megváltozhatatlan elfogadásához és bölcsességet, hogy felismerd a kettő közti különbséget.

Namasté!

© 2013 by Balance Jóga. All rights reserved.

bottom of page