

A mosonmagyaróvári jógastúdióban sajnos költözés miatt már nem tartok órákat. Nagyon köszönöm mindenkinek a rengeteg pozitív energiát, az együtt töltött időt és a közös élményeket. Öröm volt veletek mindezt átélni. Remélem, hogy továbbra is folytatjátok a jóga gyakorlását és minden jót kívánok Nektek! Namasté!
Virág
Jóga - Milyen előnyei vannak ennek az ősi mozgásformának?
A jóga előnyeiről minden bizonnyal már mindenki hallott, számos ismert ember vallja, hogy csakis a jógának köszönheti kirobbanó formáját. Számtalan cikket olvashatunk azzal kapcsolatban, hogy a jóga ellazít, megnyugtat és fitten tart.
Valóban rengeteg egészségügyi előnye van ennek a mozgásformának, ugyanakkor minden betegséget a jóga sem tud meggyógyítani. Amint azt dr. Rachel Rohde, az Ortopéd Sebészek Amerikai Akadémiájának szóvivője kifejtette, a jóga jót tesz a rugalmasságunknak, az erőnlétünknek, a testtartásunknak és az egyensúlyérzékünknek is. Az izmokban és a csontozatokban jelentkező fájdalmak ellen is hatékony lehet, ám nem képes minden ortopédiai betegséget meggyógyítani.
Dr. Ruby Roy, a chicagói LaRabida Gyerekkórház szakembere hozzátette, hogy sok ember csupán edzésformaként gondol a jógára, ezért igyekszik minél nehezebb pózokat végezni, ami vagy segít, vagy nem, viszont könnyen meg is lehet sérülni tőle.


A jóga, ha helyesen alkalmazzuk, valóban hasznos lehet, ehhez azonban elsősorban úgy kell rá gondolni, mint egy relaxációs gyakorlatra. Óra végén a szívritmusnak és a vérnyomásnak alacsonyabbnak kell lennie, és sosem szabad kifogynunk a szuszból. Roy számos jógaformát alkalmaz gyerekeknél is, akik alvásgondokkal vagy szorongásokkal küzdenek, emellett a poszttraumás stressz-szindrómásoknak és az autistáknak is sokat tud ezzel segíteni.
Bess Abrahams jógaterapeuta rákos gyerekek kezelése során is sikerrel alkalmaz egyes gyakorlatokat, mivel ezek egyrészt fizikailag erősítik a betegeket, másrészt a lazító gyakorlatok a feszes izmoknak is jót tesznek, és már az felüdülés a betegeknek, hogy kikelhetnek az ágyukból. Eközben pedig a jóga meditatív oldala segít az ellazulásban és a szorongás oldásában. Az Egyesült Államok Kiegészítő és Alternatív Gyógyászati Központjának állásfoglalása szerint is számos előnye van a jógának: javítja az életminőséget, oldja a stresszt, segít az álmatlanságon, depresszión, hátfájáson, csökkenti a szívritmust és a vérnyomást, fittebbé, erősebbé és rugalmasabbá tesz. Ugyanakkor nem bizonyított, hogy például az ízületi gyulladásokat csökkentené.
Abban valamennyi egészségügy szakember egyetért, hogy a jógára mindenképpen kiegészítő terápiaként kell gondolni, és semmiképp sem helyettesítheti a hagyományos orvosi kezeléseket. A jó hír az, hogy a jóga bárki által elsajátítható, ám először mindenképpen érdemes a kezdő csoportba jelentkezni, és semmiképpen sem szabad azon aggodalmaskodni, ha látszólag a többieknek már sokkal jobban mennek a gyakorlatok.
A jelek szerint egyre több orvos ismeri fel a jóga jótékony hatását, és betegeiknek egyre többen ajánlják kiegészítő gyógymódként, hasonlóan például a masszázshoz, az akupunktúrához és egyéb alternatív kezelési módokhoz.
A sokféle jógairányzat közül legelterjedtebb a hatha-jóga, amely különféle légzési gyakorlatokkal, mozgássorokkal, táplálkozási szabályok betartásával az egész emberi szervezet, sőt, bizonyos mértékig az idegrendszer, az agyműködés tudatos befolyásolására törekszik. Másik ismert irányzata a rádzsa-jóga, amely főleg koncentrációs és meditációs gyakorlatokra épül, ezekkel törekszik hatni az ember lelki világára, tudatára, érzelmeire is.
forrás: házipatika.hu