

A mosonmagyaróvári jógastúdióban sajnos költözés miatt már nem tartok órákat. Nagyon köszönöm mindenkinek a rengeteg pozitív energiát, az együtt töltött időt és a közös élményeket. Öröm volt veletek mindezt átélni. Remélem, hogy továbbra is folytatjátok a jóga gyakorlását és minden jót kívánok Nektek! Namasté!
Virág

Jóga és önfejlesztés
A jógát úgy is szokták nevezni, mint az önismeret tudományát. S nem véletlenül. Az egyik legősibb szellemi ösvény, mely az önismerethez vezet, amelynek mélyebb szintjén gyakorlati tapasztalattá válik az, amelyről oly sok ember olvas manapság, mégis oly kevesen élik át: az Egység megtapasztalása.
Természetesen ez nem megy egyik napról a másikra, hanem egy folyamat eredménye.
Több szakasz létezik a szellemi és lelki fejlődésben, s az a különleges, hogy mindegyiknek megvan a maga szépsége és sajátossága. A legtöbben, akik gyakorló szinten foglalkoznak a jógával, a különböző jógairányzatok heti néhány alkalommal történő látogatásával, már valószínű, hogy átéltek bizonyos élményeket. A kitartó gyakorlás áldásos hatásairól (egészségmegőrzés, relaxáció, harmónia) már többször írtam. A rugalmasabb test, az ellazultság állapota, a stressz könnyedebb kezelése mind olyan eredmények, melyek néhány hónap aktív jógázás után megtapasztalhatóak. Ezek azonban mindössze csak egy kis részét képezik annak, amit a jóga nyújthat.
A jógaoktatónak a jóga tanfolyamokon és órákon sajnos korlátozott lehetőségei vannak, hogy a jóga mélyebb értelméről és összefüggéseiről beszéljen. Ahhoz azonban, hogy valaki mélyebben megértse a jóga fontosságát, hatásmechanizmusait, s ezáltal szélesebb sávban jelenjenek meg a hatások az életében, sokkal több kellene, mint heti egy két óra. Hiszen annak megtapasztaláshoz, amit a jóga valóban nyújthat, ismerni kell, azt a szemléletmódot, amelyet összefoglalva jógafilozófiának nevezünk. Meg kell ismernünk a saját testünk fizikai (anatómia) és energetikai (csakrák, mantrák hatásai, stb.) összetevőit és működését. A jóga oktatás módszertanának átlátása pedig segíthet pedagógiai, pszichológiai képességeink fejlődésében. Mindezekre egy egyszerű gyakorló óra vagy tanfolyam keretei között sajnos nem sok idő marad. A lelkiismeretes oktatók persze megpróbálják – több-kevesebb sikerrel - a tananyagba becsempészni, de akkor a gyakorlástól veszik el az időt.
Vannak olyan emberek, akikben megjelenik bizonyos nehezen szavakba önthető vágy önmaguk és a valóság mélyebb megismerésére. Nem biztos, hogy ők akarták, az egyszer csak ott volt. Ilyenkor mindig megjelenik egy nagyfokú kíváncsiság az élet nagy kérdései iránt, melyet jó esetben nem fojt el magában az ember, mindenféle mindennapi problémára való hivatkozással. Elkezd keresni, és azt látja, hogy nagyon sokféle szellemi út és rendszer kínálja a fejlődési lehetőséget. Vannak újabbak és régiek, egyszerűbbek és összetettebbek, a lelki szintre vagy éppen a testi szintre koncentrálók. A jógában az a különleges, hogy mindezek egyesülnek benne, s csak a gyakorlón múlik, mit vesz észre és használ fel belőle...
Forrás: harmonet.hu , Gyúró Éva


