top of page

Lélegezz! - A jógalégzés élettani hatásai

Mi a pránajáma?

 

 

  A modern lét és életvitel következménye, hogy eltávolodtunk a természetes környezetünktől, és a természetes életmódunktól is. Ez az egész már odáig fajult, hogy alapvető dolgokat "felejtünk el" és iktatunk ki az életünkből, olyan szokások, hagyományok merülnek feledésbe, melyek nem csak ésszerűek, de élettani szempontból is indokoltak lennének. Az emberek elfelejtették a böjtöt, a méregtelenítő kúrákat, a természet adta gyógynövényeket, házi praktikákat, sőt még a helyes légzést is! Ebben a cikkben a légzés fontosságáról lesz szó.

 

  Életmódunk káros következményei generációról generációra súlyosbodnak, elég csak az asztmára, az allergiára gondolnunk. Ez köszönhető a "modern" életmódnak, a mozgás kiiktatásának, ez nyugati örökségünk - Yesudian mester  megfigyelései alapján arra vezette vissza az európai nők helytelen légzését, hogy évszázadok óta ülő munkára vannak kárhoztatva. (Tehetünk egy próbát is, figyeljük meg a légzésünket ebben a pillanatban. Nagy valószínűséggel felületes és kapkodó, felső légzés - mely csak a tüdő felső lebenyeiben mozgatja meg a levegőt.)

  Lehet, hogy a mai kor embere már talál betegségeire tüneti kezelést, de még mindig nem jutott el odáig a gondolkodásunk, hogy a megelőző, preventív jellegű megoldásokat keresnénk, hanem csak akkor kapunk észbe, mikor már kész a baj, ami valószínűleg megelőzhető lett volna egy kevés idő ráfordításával.

A pránajáma a légzés tudatos szabályozása, a hatha jóga egyik alappillére. Azonban mindez túlmutat egyszerű légzőgyakorlatokon. A prána az életerőt jelenti, mely nem azonos magával a

levegővel, de testünk elsősorban a légzés során képes felvenni ezt az energiát.

A prána belégzéskor három fő energiacsatornán áramlik tovább, ezek az idá

a pingalá és a szusumna. A jobb orrlyuktól lefelé tekeredő spirál a pingalá.

Ez szállítja a férfias, aktív azaz a jang energiákat, az idá pedig a női

oldal, a jin, ez a befogadást képviseli. A középső vezeték, mely a gerinc-

oszlop belsejében fut a szusmna. Ezen nádik (energiacsatornák) ta-

lálkozási pontjainál találhatóak a fő energiaközpontok, a csakrák. Ha

a nádik tiszták és nincs gátolva a prána áramlása akkor a csakrák

működése is harmonikussá válhat.

Pingalá

Idá

Szusumna

  A pránajámának is különböző fajtái vannak, különböző problémákra más-más légzéstípust ajánlanak, de mindennek az alapja a teljes tüdős jógalégzés, ennek gyakorlása segít növelni a koncentrációs képességeinket, kikapcsolja az agyat, ellazítja és vitalizálja az egész testet, jó előkészítő a meditáció gyakorlásához is.

Hogyan lehet gyógyító hatású a helyes légzés?

 

 

  A nyugati orvostudomány is régóta alkalmaz légzésterápiát, főként különböző tüdőbetegségek kezelésére, de a légzőgyakorlatok hatása ennél sokkal komplexebb, ugyanis a helyes légzés korántsem csak a tüdőnkre hat! Ha kihasználjuk amire valójában képes a szervezetünk sokkal több oxigént tudunk eljuttatni a testünk minden részébe, minden apró szövet energiához jut. Javul tehát a vérkeringés, a hosszabb távú prájanáma gyakorlás pedig biznyítottan növeli a vitálkapacitást, így később már alapjáraton is több friss levegőhöz jut a testünk. Erősebb lesz az immunrendszer és az idegrendszer is.

  A belső szerveink a vegetatív idegrendszerhez tartoznak, működésüket nem sokan tudják akaratlagosan befolyásolni, azonban a légzés ebben is segít! A mély légzés által kitágul az egész tüdő, beleértve az alsó szakaszt is, viszont ehhez tér kell. A tüdő mozgása által mozdul a rekeszizom is, mely így a belső szerveket egy erőteljes masszázsban részesíti, ezáltal serkenteni tudjuk ezeknek a szerveknek a működését. Jó hatással van ez a belső masszázs a gyomorra, a belekre, így az emésztésre is, a májra, a lépre és a vesékre, tehát a méregtelenítő folyamatokat is stimulálni tudjuk! Mivel a légzőgyakorlatokat mindig egyenes háttal kell végezni, az enegia szabad áramlásának érdekében, a csigolyák is lassan helyükre kerülnek, javul a tartás erősödik a hát, és a derék területe is.

  A mély légzés nyugtató hatása is közismert, jó ellenszere a stressznek, ellenállóbbá tesz minket a káros külső hatásokkal szemben. Általa egy kiegyensúlyozottabb lelki állapotot érhetünk el, hiszen a mai napig sem vesztette érvényét a régi mondás; Ép testben ép lélek!

Virág

© 2013 by Balance Jóga. All rights reserved.

bottom of page